Impresja – wschód słońca

Impresjonizm to kierunek, który swój największy wpływ wywarł na malarstwo. Nazwa tego nurtu artystycznego pochodzi od obrazu Clauda Moneta Impresja – wschód słońca, który uznawany jest za prekursora kierunku. Dzieło to namalowane zostało w 1872 roku.

Na obrazie widać port morski w promieniach porannego słońca. Statki stoją przycumowane w zatoce portowej. Nie widać ich jednak dokładnie. Na tle nieba wybijają się jedynie czarne maszty. Cały pejzaż jest mocno przymglony. Dominuje w nim niebiesko – czerwona pastelowa tonacja. Jedynie słońce przedstawione jest jako wyraźniejsza pomarańczowa kula, zawieszona na niebie i odbijająca się w wodzie. Mimo mgły widoczne są kontury statków. Widać także płynącą po morzu łódź wiosłową. Każda z łodzi, słońce i statki odbijają się w wodzie. Tworząc jakby odrębną część pejzażu.

Dla impresjonistów najistotniejszą cechą obrazu był kolor i gra świateł uzyskana w dziele. Dbali nie o wyraźne kontury przedstawianych na obrazie przedmiotów ale o to, żeby obraz ujmował użytymi barwami i zastosowaną grą światła. Stosowana przez nich technika kolorowych plam pozwalała na uzyskanie niesamowitego wrażenia i piękna. Obrazy mieniły się kolorami i pozostawiały niezapomnianie odczucia. Wszystkie te cechy widać na obrazie Moneta. Urzeka on swym pięknem i delikatnością stanowi jedno z najwybitniejszych, najpiękniejszych dzieł impresjonizmu.

https://www.claudemonetgallery.org/

About

You may also like...

Comments are closed.