Impresja – wschód słońca – interpretacja dzieła

Od tego dzieła pochodzi nazwa kierunku w malarstwie. Impresjonizm (z fr. impression – impresja) oznacza wrażenie, czyli coś chwilowego i ulotnego, coś, co można zanotować w danej chwili.
Wspomniane dzieło Moneta było początkiem rozwoju impresjonizmu, dlatego początkowo nie zostało przyjęte z zachwytem. Widzowie przyzwyczajeni do motywów religijnych lub antycznych nie potrafili zaakceptować ulubionej przez impresjonistów tematyki wiejskiej, którą uważano za banalną i niegodną dzieła sztuki. Jasną paletę barw i niechęć do twardego konturu interpretowano po prostu jako skutek nieumiejętności malowania.
Technika malarstwa impresjonistycznego opiera się na twierdzeniu, ze barwy dzielą się na kolory podstawowe i komplementarne. Czysta biel i czerń są zredukowane do minimum. Plamki koloru nanoszone są na płótno szybkimi, drobnymi ruchami pędzla, nakładają się one na siebie, zlewają, co z pewnej odległości daje jednolity obraz.
Na obrazie Monet’a widzimy poranek w porcie, wznoszący się ponad horyzontem czerwony okrąg słońca rzuca smugę blasku na rozedrganą wodę, rozprasza mgłę i pozwala dostrzec rybackie łódki. Jest to wrażenie chwili, wszystko się zmienia i taki moment jak unosząca się mgła, kolor słońca czy ciemne postacie rybaków będą trwały dosłownie chwilę, dlatego właśnie Monet musiał notować to wrażenie pospiesznymi ruchami pędzla.

About

You may also like...

Comments are closed.